menu

informační systém pro golfové kluby a resorty

GolferIS informační systém golfový klub CRM jamkovka match play eklektik

GolferIS

ABOUT US

 • Přinášíme svěží IT vítr golfovým klubům a resortům
 • Díky inovacím zvyšujeme konkurenceschopnost klubů, resortů a celého odvětví
 • Baví nás hledat neprošlapané cesty a vést jimi naše klienty k úspěchu
 • Jsme respektovaní partneři a naše slovo platí

 

CO JSME ZAČ

Tomáš Vrbický
zakladatel a Technical Director

Před šesti lety propadl Tomáš golfu. Postupně do něj zbláznil celou svou rodinu, manželku a dvojčata Sáru a Terezu. Vrbičtí mají golfový domov na Kořenci a trénují na vlastním driving range, který provozují v Kostelci na Hané.
Díky vlastní aktivní hře a provozu golfového areálu přichází Tomáš denně s nápady, jak zefektivnit práci golfových klubů, resortů a jak zpříjemnit a zjednodušit život golfistů.
Tomáš je mistr efektivity a time managementu. Současně řídí několik vlastních firem v IT, provozuje driving range, hraje desítky kol golfu ročně. Pokud se vám zdá, že nezbývá čas na rodinu, není tomu tak. Těžko říci, jak to všechno zvládá. Asi si na to naprogramoval nějakou aplikaci a ještě nám o ní neřekl…
Tomáš žije v Prostějově a v telefonu ho poznáte podle nezaměnitelného hanáckého dialektu.

Jirka Novosad
Business Director

Ke golfu se Jirka dostal před více než dvaceti lety, tedy v dobách stále ještě pionýrských. Postupně začal s rodiči provozovat přírodní šestijamku na Šumavě a ačkoliv to od té doby několikrát zkoušel, z golfové cesty už nesešel. Jeho golfové směřování stvrdil studijní rok ve Skotsku, kde se věnoval oboru Golf Management. Po návratu řídil golfové hřiště v Čeladné a zastupoval promotéra v pořádání turnaje European Tour, Czech Open 2011. Poslední golfovou štací bylo krásných a úspěšných sedm let v Loreta Golf Clubu Pyšely.
Jirka se vždy snaží hledat nové cesty a nebojí se riskovat v implementaci inovativních nápadů a přístupů. Díky tomu dokáže produkt, kterému se právě věnuje odlišit od ostatních a stát se leaderem daného trhu. Baví ho především obchodní strategie a marketing. Také díky jeho zkušenostem není GolferIS jen o jedničkách a nulách. Možnost konzultovat jakýkoliv problém, je samozřejmost.
Na rozdíl od Tomáše už je Jirka z nejprudší golfové horečky vyléčen a baví ho také lyže, snowboard a v létě camping a pobyt v přírodě.

 

 

TIME GOES BY

2016

 • Tomáš programs basics of GolferIS to help his friend Vlastík Štefl from Kořenec. Vlastík´s wife takes maternity leave, who takes care of the club agenda and Vlastik thinks to seek help in IT solutions. After successful implementation, the maternal leave and club agenda can be both secured comfortably from the warmth of home.
 • The Kořenec never keeps secrets for a long time, and thanks to the recommendations, the neighboring Moravian clubs are starting to use GolferIS.

2017

 • In March Vlastík Štefl and Jirka play together in flight at a meeting of golf club managers. Jirka watches in disbelief what most clubs already know in Moravia. GolferIS is a system that golf managers have long sought.
 • In April there is a fated meeting between Tomáš and Jirka. Loreta Golf Club Pyšely, where Jirka works, will wait for the migration to the new system until autumn, but then there will be a winter dedicated to further development of the system based on requests and ideas from Loreta and other clubs.
 • During the year, GolferIS spontaneously spreads across golf clubs. Almost always on the recommendation of a golf manager / club president.

2018

 • Loreta and dozens of clubs in the Czech Republic and Slovakia use GolferIS and Jirka is still wondering why Tomas is doing it. And how is it possible that a company with one person who has it as a hobby project, can provide above-standard customer care and meet the requirements for adjusting the system very swiftly.
 • TTomas doesn´t have enough and since his twins Sára and Tereza are training at the junior academy, he sees space for efficiency in this area. At the beginning of winter he starts with the development of a new system called TCM (Junior Training Center). It will help coaches and managers of sports clubs improve parents´ awareness and motivate juniors for more effective training.

2019

 • In March, Jirka sits on a chairlift in Šumava, and after thoroughly thinking he becomes enlighted and it becomes clear. Tomas needs a partner to get him on full speed in GolferIS. Jirka sees himself in this role, in order not to change his mind, he writes about his idea to Tomáš immediately. He agrees without hesitation, subsequently from that moment the ideas and visions are rolling in until they are not unable to record all of them.
 • In the meantime, the Czech Golf Federation learns about the TCM and decides to deploy the software to all clubs with the Junior Training Center status as of 2020, so that it can work more efficinetly with the data and statistics of the athletes being watched. In cooperation with CGF representatives Aleš Libecajt and Petr Šavrda, the program is developing further and has the ambition to satisfy the needs of other golf federations and sports associations.
 • At the end of the year, Jirka Novosad leaves Loreta after seven years and looks forward to use his ideas and experiences in GolferIS.

2020

 • Start of a new era. Golf clubs, resorts, look forward!